A molekularács

A molekularácsos anyagok rácspontokban levő molekuláit másodrendű kötések tartják össze. Minthogy az összetartó erő gyenge, a rács felbontásához kis energia is elegendő, így a molekularácsos anyagok már alacsony hőmérsékleten megolvadnak, gyakran szublimálódnak, forráspontjuk is alacsony, illékonyak.
Mind az apoláris, mind a poláris molekulákból felépülő molekularácsos kristályok többsége szobahőmérsékleten már forráspontja felett van, ezért gáz-halmazállapotúként ismerjük őket. Ilyen például a hidrogén (H2), az oxigén (O2), a nitrogén (N2), a klór (Cl2), a hidrogén-klorid (HCI). Alacsony hőmérsékleten e molekulák között gyenge másodrendű kötések – diszperziós vagy dipólus-dipólus kölcsönhatások – alakulnak ki. 
 
A jód kristályai és kétatomos jódmolekulákból felépülő molekularácsának modellje
A molekularácsos elemek közül szobahőmérsékleten szilárd halmazállapotú a kén (S8) és a jód (I2). Ennek az a magyarázata, hogy molekuláik mérete jóval nagyobb az előzőeknél, így erősebb a molekulák közötti diszperziós kölcsönhatás. A viszonylag könnyen felszakítható másodrendű kötéseket bizonyítja a jód szublimációja is.

A kén-hidrogén (H2S) szobahőmérsékleten gáz-halmazállapotú anyag. A hozzá igen hasonló szerkezetű, csak kisebb molekulákból álló víz (H2O) esetében azt várjuk, hogy szobahőmérsékleten szintén gáz-halmazállapotú legyen. A vízmolekulák között azonban hidrogénkötés is kialakul, ezért a víz olvadás- és forráspontja a poláris molekulákból álló kén-hidrogénénél jóval magasabb. A víz az egyetlen olyan vegyület, amely a természetben mindhárom halmazállapotában előfordul. 0 °C alatt jeget alkot, mert ezen az alacsony hőmérsékleten a részecskék hőmozgása nagyon kicsi, a hidrogénkötés szabályos tetraéderes kristályszerkezetbe rendezi a vízmolekulákat. 
(Forrás: http://moodle.sulinet.hu/mod/scorm/player.php)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése